Bu İki Düğmeye Aynı Anda Basarsanız Çamaşır Makineniz Kir ve Küften Kendini Temizleyecek

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler arasında ilk sıralarda çamaşır makinesi yer alır.

Kilolarca kirli çamaşırlarımızı temizleyerek, ilk günkü hallerine getiren bu makineler zamanla fazla çalışma nedeniyle yıpranır. Buna karşın özellikle eski yıllarda yapılan makineler, onlarca yıl boyunca sorunsuz çalışacak şekilde üretilmiştir.

Makinelerde birkaç yıl sonrasında görülen performans düşüşü, makinenin ömrünü tamamlamasından değil içinin küf ve kir dolmasından kaynaklanıyor. Bu sorunu öncesinde tespit eden mühendisler, birçok çamaşır makinesi için kendi kendini temizleme modu oluşturdu.

Çamaşır makinenizin bakımını doğru yapmanız ve düzenli olarak bu modu kullanmanız halinde çamaşırlarınız, ilk günkü canlılıklarına dönecektir. Zamanla teknolojik aletlerin içerisinde birikebilecek küf ve hoş olmayan kokular için çamaşır makinenizi hiçbir çaba sarf etmeden çalıştırabilir ve istenmeyen bu durumun önüne geçebilirsiniz.

ÇAMAŞIR MAKİNENİZİ BU ŞEKİLDE TEMİZLEME MODUNA ALABİLİRSİNİZ

Başlatacağınız temizleme modunda makineye çamaşır doldurulmasına gerek yoktur. Uzmanlar bu programın ayda bir kez açılmasını tavsiye ediyor.

Makinenizin panelinde bulunan “Yoğun Yıkama” ve “Kırışıksız” düğmelerini arayın; bunlar genellikle ortasında yıldız işareti bulunan köşeli parantezle birleştirilmiş düğmelerdir. Kendi kendini temizleme programını çalıştırmak için iki düğmeye de aynı anda basın ve iki saniyenin üzerinde bekleyin.

Bu programı çalıştırırken makineye herhangi bir deterjan eklemenize gerek yoktur. “Başlat” düğmesine bastığınızda cihaz hızlıca temizleme moduna geçecektir.

Çamaşır makinenizde küf oluşumunu nasıl önleyebilirsiniz?

Çamaşır makinesinde küf sorunuyla karşılaşmamak için temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Deneyimli ev kadınları, ev aletlerinde küf oluşumunun nasıl önleneceği konusunda faydalı alışkanlıklara sahip.

– Her yıkamadan sonra makinenin tambur ve lastik contasını kurutmanız ve nem kalmaması için bir bezle silmeniz gerekiyor.

– Ayda bir kez toz bölmesini çıkarıp yıkamalısınız.

– Islak çamaşırları tamburda bırakmayın; yıkadıktan hemen sonra çıkarmaya çalışın.

– Ayda bir kez olabilecek en yüksek sıcaklığa sahip bir yıkama programını kullanmanız gerekir.

– İçinde ağartıcı bulunan çamaşır deterjanları kullanın, küf ve mantarları öldürürler.

– Yumuşatıcıyı çok fazla kullanmamalısınız.

– Hortumlar ve tahliye filtresi düzenli olarak temizlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir