Google Apple’a ders verdi, o özellik böyle kullanılır

Google‘ın bu yıl sonunda çıkarmayı planladığı Pixel 9 serisi, önceki modellerde olmayan bir özelliği kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor: uydu iletişimi. Yeni Samsung Modem 5400 kullanılarak 5G altyapısını destekleyen bu özellik, kullanıcılara mobil ağların bulunmadığı uzak bölgelerde bile acil durum mesajları gönderme imkanı sağlayacak. İlk etapta, bu hizmet T-Mobile tarafından sunulacak ve SpaceX’in Starlink “doğrudan hücreye” ağını kullanacak. Başlangıçta yalnızca metin mesajı gönderimi mümkün olacakken, sesli arama yapılamayacak.

SpaceX, ABD genelinde ve çeşitli eyaletlerde Starlink hücresel servis testlerini genişletmek için FCC’den onay aldı. Mart ayında, Pixel dahil çeşitli telefonlarla başarılı bir şekilde testler gerçekleştirdi. Google, acil durum mesajlaşma sistemini, kullanıcıların belirli komutlara yanıt vermesini sağlayarak acil servislerle iletişimi hızlandıracak şekilde tasarladı. Bu özellik, Apple’ın iPhone’larında bulunan Acil Durum SOS özelliğine benzer işlevsellik gösteriyor.

Google Apple’a ders verdi, o özellik böyle kullanılır

Google ayrıca, Şubat ayında AST SpaceMobile ile Android cihazlar için uydu bağlantısını geliştirmek üzere bir iş birliği duyurdu. Bu ortaklık kapsamında Google, AT&T ve Vodafone gibi mobil operatörlerle birlikte AST SpaceMobile’a 110 milyon dolar yatırım yaptı. AST SpaceMobile, dünya yörüngesinde hücresel baz istasyonları geliştiren bir şirket.

Android 15‘in ikinci geliştirici önizlemesi, mevcut uydu dolaşım desteğini daha da güçlendirdi. Google’ın Mühendislik VP’si Dave Burke, bu sürümde uydu bağlantı deneyimini tutarlı kılmak için kullanıcı arayüzü unsurları eklendiğini ve Google’ın kendi ve üçüncü taraf mesajlaşma uygulamaları için uydu bağlantı desteği sağlandığını belirtti. Pixel 9 serisine ek olarak, uydu bağlantısı özelliğinin Pixel Fold’un gelecek neslinde de bulunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir